Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 619 | 6 398 | 6 314 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 441 | 1 464 | 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 052 | 568 | -711 |
| Årets resultat (tkr) | 1 196 | 280 | -642 |
| Summa tillgångar (tkr) | 110 445 | 109 059 | 105 618 |
| Antal anställda | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 619 | 6 398 | 6 314 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 441 | 1 464 | 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 052 | 568 | -711 |
| Årets resultat (tkr) | 1 196 | 280 | -642 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 98 701 | 99 745 | 100 950 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 11 745 | 9 314 | 4 668 |
| Tillgångar (tkr) | 110 445 | 109 059 | 105 618 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 66 886 | 65 690 | 65 410 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 447 | 2 115 | 2 115 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 39 095 | 39 611 | 36 943 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 018 | 1 642 | 1 150 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 110 445 | 109 059 | 105 618 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 700 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | ||
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 310 | ||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 39.9% | 22.9% | 2.8% |
| Soliditet | 62.2% | 61.6% | 63.4% |
| Kassalikviditet | 582.0% | 567.2% | 405.9% |
Skärnäs Förvaltning AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Lodestar AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.